גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון
הגן הלאומי אשקלון הוא  אתר תיירותי גדול בעיקר לטיילים הבאים אליו מכל קצות הארץ. 
הגן הלאומי משתרע על פני 2000 דונם, נמצא סמוך לחוף הים ובו שמורות טבע, כרי דשא ענקיים עם שולחנות לאירוח, לפיקניקים ולבילוי יומי נפלא. 
בגן הלאומי פועל מתחם לינת לילה המיועד בעיקר לתרמילאים ולטיילים חובבי טבע.

בגן הלאומי אשקלון נותרו שרידיהן של בארות מים רבים, שבמימיהן השתבחה אשקלון עוד משחר ההיסטוריה. מסביב לבארות נראים היטב שרידי גדרות ומשוכות, עשויים קווים ישרים, שרידי החלקות של החקלאים שעיבדו את אדמותיהם. באחת הבארות הקרויה "באר אברהם", שוחזרה משאבת אנטיליה, שפעלה בכוח בהמות.
גן לאומי אשקלון בו שכנה בעבר אשקלון העיר הקדומה, מוקף בסוללת עפר שאורכה הכולל הוא כ-2,200 מטרים. קיר העפר הענק מתנשא לגובה של 15 מטרים ועוביו בבסיסו יותר מ-30 מטרים. החוקרים חשפו כאן שער קדום, שנבנה לפי ממצאיהם סמוך לשנת 2,000 לפני הספירה. אבני משקוף השער יצרו צורת קשת, וזהו מבנה הקשת הקדום ביותר שהתגלה מאז ומעולם!
שער הקשת איננו השיא היחיד שבו מחזיקה אשקלון. בתל חצ'רה (מקום אשקלון הפלישתית שנזכרה במקרא), גבעה קטנה השוכנת סמוך לחוף, חשפה המשלחת בית קברות מוזר, ובו יותר מ-1,500 שלדים של כלבים, שנקברו במאות 5-6 לפנה"ס. משמעות קבורת הכלבים איננה ברורה.
במרכז הפארק נמצאים שרידי מבנה עמודים מן התקופה הרומית. זו הייתה הבסיליקה של העיר - חצר מוקפת טורי עמודים, שקירותיה ורצפתה נבנו כולם משיש. אורכו של טור העמודים הגיע ל-110 מטרים. במבנה זה התנהלו החיים הציבוריים של העיר.
בשקע שמדרום לשרידי הבזיליקה נאספו שרידי כותרות ועמודים, וכן פסלים שנמצאו באשקלון, רובם מן התקופה הרומית. פסל אחד מתאר את האלה איסיס, שראשה עטור כתר, והיא מחזיקה בידה את בנה היפוקרטס, פסל אחר מתאר את אלת הניצחון ניקה, הניצבת על כדור הנשען על כתפו של אטלס. פסל אחר מתאר שוב את אלת הניצחון ניקה, כשהיא מחזיקה בידה את סמלה - ענף עץ תמר.
בתקופה הרומית מגיעה אשקלון לשיא פריחתה. שטחה המצומצם לא הספיק להכיל את האוכלוסייה, שהלכה וגדלה. מסביב לעיר הוקמו כפרים קטנים ובתי חווה. בסביבות אשקלון התגלו 35 אתרי התיישבות ביזנטיים (מאות 7-4 לספירה), שהיוו את העורף החקלאי של העיר. חומות אשקלון ששרידיהן המרשימים נותרו עד ימינו, נבנו במאה ה-12 על ידי המוסלמים הפטימיים, כמתחם מבוצר נגד הצלבנים.

טלפון: 08-6736444, 08-6739660
פקס: 08-6734231
הסבר נגישות: ישנה חנייה. לא קיימים עזרים ושירותים לנכים