הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
סגור תפריט

אשקלון העיר החדשה

​אשקלון - העיר החדשה - משתרעת על שטח של 48,000 דונם שהוא אחד משטחי השיפוט הגדולים במדינה. בתחומה גם התל העתיק של אשקלון הקדומה המשתרע על יותר מ-2000 דונם בתחומי הפארק הלאומי שבדרום מערב העיר.

לחוף הים התיכון מצויים גם שרידי הנמל העתיק ושני נמלים קטנים עם שוברי גלים בולטים אל תוך הים: נמל הנפט של חברת קו צינור הנפט אילת-אשקלון, ונמל מי הקירור של תחנת הכוח לייצור חשמל על שם פינחס רוטנברג שהקימה חברת החשמל בסוף שנות ה-80.

אדמות אשקלון חוליות ברובן להוציא אדמות שכונת גבעת ציון שבדרום-מזרח העיר. העיר שוכנת על כמה גבעות השוברות את קו הרקיע וקו החוף ומגיעות לגובה של 60-80 מטר מעל פני הים.

אקלימה של אשקלון נוח במיוחד. היא נהנית ממשבי רוח העולים מן הנגב וממדבר יהודה ומאזנים את לחות חוף הים. וכך, בניגוד לערי החוף הצפוניות ממנה, מצטיינת אשקלון באקלים יבש גם בלילות הקיץ. בממוצע השנתי נרשמים בה רק 33 ימי גשם, וכמות המשקעים הממוצעת מגיעה ל-420 מ"מ בשנה.

את העיר מפארים גינות ובוסתנים עתיקים, ובהם עצי שקמים, תאנים, רימונים, חרובים ושרידי כרמים. בזכותם ובזכות הגנים בעיר החדשה, אשקלון היא אחת הערים הירוקות במדינה.
להקות בני כנף חולפות בשמיה, ובפארק הלאומי מקננות ציפורים מסוגים שונים. בעבר היו כאן תנים ושועלים, וכיום ניתן למצוא ארנבות ונמיות, דרבן ולעתים רחוקות גם איילה תועה הבאה מחבל לכיש בתקופת היובש.
אשקלון העיר החדשה