מצילים את המצוק:

תאריך: 31/07/2019
פרויקט הטלת החול הגדול מסוגו בישראל יוצא לדרך
מטרת הפרויקט היא לעבות ולהרחיב את רצועת החוף על מנת להרחיק את גלי הים מהמצוק ובכך למנוע את המשך קריסתו; ראש העיר, תומר גלאם: "עשרים שנה מדברים ומתריעים על המצוק, היום אנחנו יוצאים לדרך עם פרויקט משמעותי להצלתו; דאגנו שהפרויקט לא יהווה מטרד עבור התושבים"
במפגש עם עיתונאים שנערך היום (שלישי) הציגו יחד עיריית אשקלון והחברה הממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון את פרויקט ההגנה הימית המתוכנן להתבצע באשקלון במטרה להגן על המצוק המתדרדר ברצועת החוף הצפונית של העיר. 
ראש העיר, תומר גלאם: "20 שנה מדברים ומתריעים על המצוק החופי באשקלון. היום אנחנו עושים. התחלנו עם הגיאוטיובים בתוך המים והיום אנחנו מתקדמים לפרויקט נוסף שנועד גם הוא למנוע את קריסתו של המצוק. אני שמח שבמדינה הפנימו את הסכנות הטמונות בכך ויזמו את ההגנה הנוספת שאנחנו מתחילים בביצועה בימים אלו. אני רוצה לפנות מכאן לתושבי אשקלון. חשוב לי להדגיש שטרם היציאה לפרויקט וידאנו שהוא יהווה כמה שפחות מטרד לתושבים שגרים בסמיכות, בנינו מסלול נסיעה למשאיות בצורה המיטבית ביותר והנחיתי שהוא יתבצע בשעות הלילה, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד הערים, שאני עומד בראשו, נתנו דעתם על המשאבים הטבעיים באזור ואנחנו עם אצבע על הדופק בנושא. במידה והפרויקט יוכתר כהצלחה, אין לי ספק שזו תהיה בשורה של ממש בסוגיית המצוק של אשקלון". 
היועצת המשפטית של החברה הממשלתית, הילה ארנרייך: "החברה הממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון הינה זרוע ביצועית של מדינת ישראל לטיפול בהתמוטטות המצוק החופי. החברה פועלת להקמת הגנות ימיות במקטעי חוף ייעודיים שהוגדרו לה בתמ"א 9/13, ביניהם, חוף בר כוכבא באשקלון. ההגנות כוללות את הפרויקט שיוצא לדרך היום והוא הזנת חול מאסיבית להרחבת רצועת החוף, זאת בנוסף להקמת המבנים הימיים, הגיאוטיובים ושיקום שובר הגלים השבור. אני רוצה להודות לראש העיר אשקלון ולכל הגורמים המקצועיים בעירייה על הנכונות ושיתוף הפעולה הכל כך חשוב למטרת ההגנה על המצוק". 
את הפרויקט, שעלותו מסתכמת בכ-50 מיליון שקלים, מלווים המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית לאכיפת חופים, איגוד ערים לאיכות הסביבה ורשות הטבע והגנים. 


בשלב הראשוני, שיחל בימים הקרובים, החול ישונע באמצעות משאיות היישר ממישור רותם בדרום הארץ אל שטח ההתארגנות (בסמוך למלון 'הרלינגטון'), שם הוא יונח במערומים ובסיוע של מסוע מיוחד שהוקם במקום יפוזר על פני החוף ואזור המים הרדודים. מדובר ב-400,000 טון של חול שיפוזר לאורך מקטע של כ-700 מטר.
במסגרת הפרויקט תורגש תנועה ערה של משאיות בשעות הלילה, מעשר ועד שש לפנות בוקר. רצועת החוף, מחוף בר כוכבא ולאורך 700 מטר צפונה, תיסגר לתנועה החל מה-15.8 ועד לסיום הפרויקט בינואר 2020. מעל הטיילת תוקם סככת הגנה ומעליה המסוע על מנת לאפשר לתושבים לנוע בחופשיות ובהרגשת ביטחון. 
העירייה עושה ככל שביכולתה על מנת שהעבודות לא יהוו מטרד ולא יפגעו בשגרת חיי התושבים. לאורך כל תקופת העבודה תבוצע בדיקה לניטור רעש ונסללה גישה לאתר ההתארגנות באספלט על מנת למנוע אבק.