מהמרינה באשקלון לגן הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב

תאריך: 10/01/2021

השבוע (ראשון) התקבלה פנייה במחלקה הווטרינרית באשקלון על גורי חדף שנמצאו בסירה פרטית ישנה של תושב העיר.

אורן, שמצא את הגורים בעת פינוי הסירה שלו וזיהה שלא מדובר בגורי עכבר או חולדות שמוכרות בדרך כלל, סיפר: "לאחר שיחה קצרה עם זיוה מהמחלקה הווטרינרית נפגשנו והעברתי לה את השלישייה והיא שהסבירה לי שמדובר בגורי חדף. במהלך הערב התקשר אלי מיכאל הווטרינר העירוני ומסר לי שהשלישייה כבר נמצאת בגן הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב וגם שיתף אותי בסרטון של השלישיה עם האם האומנת שמניקה אותם ושהם בידיים טובות. נדהמתי מהמהירות שבא טיפלו בנושא ומהיחס שהם העניקו לנושא״.

כאמור, בפעילות מהירה ומקצועית של המחלקה הווטרינרית בעירייה הגורים נמסרו לאומנה בגן הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב שם נערך מחקר בהשתתפות חדפים.

אריאל דרבקין, מאסטרנט מהפקולטה למדעי החיים הוא שקיבל את הגורים לידיו. לטענתו, במושבת המחקר שלו ישנה אם מניקה שיכולה לספק לגורים את התנאים להם זקוקים על מנת לגדול בצורה ראויה. "החדפים שנמצאו בני ארבעה ימים בערך. הם עדיין עיוורים ומאוד מאוד קטנים. החדף היא חיה יונקת מדהימה. גם בחייו הבוגרים מגיע החדף למשקל של עד שבעה גרמים ותוחלת חייו מגיעה למקסימום של שנה וחצי בטבע או שלוש שנים בשבי. זו חיה שפעילה כל היום ועסוקה בחיפוש מתמיד אחר מזון כך שמהירות ההגעה שלהם אלינו הייתה קריטית להמשך חייהם״.

הווטרינר העירוני, דר מיכאל שפירו: ״החשיבות בהגנה על מגוון המינים של חיות הבר במרחב העירוני עומדת כל העת לנגד עיניה של הרשות ואנו מודים לרשות הטבע והגנים, למתנדבים המדהימים ולגן הזואולוגי במתן המענה המהיר והמקצועי. בפרט, ד"ר גאלה בלכר ממערך 'חי-בולנס' של רשות הטבע והגנים שעזרה לנו לחבור לאריאל ומספקת לנו פעמים רבות מתן פתרון לחיות בר פצועות.