קיבוץ יד מרדכי

tym.co.il

בקיבוץ יד מרדכי הממוקם 8 ק"מ דרומית לאשקלון מספר אתרים המוצעים למבקרים:

 • בקיבוץ  פועלת אטרקציה מיוחדת הקרויה "בית הדבש והדבורה". אלפי מבקרים באים לקיבוץ ללמוד על חיי הדבורים ותעשיית הדבש המפורסמת של יד מרדכי. 
 • מוזיאון "משואה לתקומה" יד מרדכי - אשר הוקם לזכר השואה ומרד גטו וארשה, לזכרו של מפקד המרד בגטו וארשה מרדכי אנילביץ שעל שמו קרוי קיבוץ יד מרדכי. במוזיאון, מדור המציג את הקהילה היהודית באירופה לפני עליית הנאצים לשלטון, קיר לזכר מיליון וחצי הילדים שנרצחו על ידי הנאצים, מדור העוסק בעליית הנאצים לשלטון, חוקי נירנברג, כליאת היהודים בגטאות והחיים בהם, המרד בגטו ורשה והדרך האחרונה אל משרפות אושוויץ. כמו כן - ההתנגדות המזוינת של מאות הפרטיזנים היהודים בכל שטחי הכיבוש הנאצי, מדור ההעפלה לארץ ישראל, עליית 11 הנקודות לנגב ב- 1946, הקרבות של קיבוצי הנגב והדרום נגד הפולש המצרי, ובמרכזם המערכה הקשה על קיבוץ יד מרדכי. 
 • סמוך למוזיאון נמצא בית הספר להוראת השואה המיועד לתלמידי תיכון. במקום מתקיימות הכנות לקבוצות ולמשלחות היוצאות לפולין.
 • אתר שחזור הקרב על יד מרדכי - באתר זה משוחזר קרב הבלימה ההרואי בין הפולש המצרי למגני קיבוץ יד מרדכי ולוחמי הפלמ"ח במלחמת העצמאות במאי 1948. סיפור קרבות יד-מרדכי היה אחד מהפרקים ההרואיים בתולדות מלחמת העצמאות. האתר הוא אחד הייחודיים בארץ בדרך שבה מוצג הקרב, המבקרים בו יכולים לראות את דמויות הלוחמים ניצבות בשטח הקרב כאילו קפא הזמן מלכת, לעבור בשוחות שבהן הסתתרו הלוחמים, ללמוד על כלי הנשק והמשוריינים ולטפס על הטנקים מאותה התקופה.
 • פסל מרדכי אנילביץ' - בדרום קיבוץ יד מרדכי, במרומי הגבעה המשקיפה על הקיבוץ מדרום, מוצב פסל גדול ומרשים של מרדכי אנילביץ', מפקד המרד בגטו וארשה, מראשי תנועת השומר הצעיר בפולין אשר נספה במהלך הקרבות בגטו במאי 1943 ועל שמו נקרא קיבוץ יד מרדכי. האנדרטה פרי עבודת הפסל נתן רפפורט הוקמה בשנת 1951. הפסל עשוי ברונזה, גובהו ארבעה מטרים ומשקלו טונה אחת. הוא מעוצב בדמות גבר צעיר, בעל חזה חשוף ומבט נחוש. שרירי הזרוע דרוכים ומתוחים. והיד אוחזת בחוזקה רימון יד.
  לצד הפסל מונח לוח אבן ועליו ציטוט מדבריו של מרדכי אנילביץ': "… שאיפת חיי האחרונה נתמלאה. ההגנה העצמית היהודית הייתה לעובדה… אשרי וטוב לי, שהייתי בין ראשוני הלוחמים היהודים בגטו."
  מרדכי אנילביץ, 23.4.1943.
  הפסל מוצב לצד שרידי מגדל המים ההיסטורי של היישוב. צירוף זה ממחיש את הרעיון של "שואה ותקומה", הלחימה בצורר הנאצי לצד הלחימה על תקומת מדינת ישראל.

טלפון: 08-6720559, 08-6720568