לראשונה בישראל – קודם משריינים, אחר כך בונים

תאריך: 15/09/2020

​הועדה המקומית באשקלון אישרה תכנית ייחודית המשריינת קרקע משלימה עבור תכנית התחדשות עירונית, מבעוד מועד.

ההתחדשות העירונית בערי הפריפריה נתקלת פעמים רבות בקשיים ובחסמים, אולם החסם המשמעותי הוא יצירת הכדאיות הכלכלית לפרויקטים. כעת, הועדה המקומית אשקלון המליצה על הפקדת תכנית חדשה המגדילה את היקף זכויות הבניה, בקרקע הממוקמת בפינת הרחובות אלי כהן ויצחק רבין בעיר. בכך שוריינה קרקע משלימה אשר תבטיח את הכדאיות הכלכלית לפרויקט עתידי אשר ייצא לפועל באשקלון. כיום באשקלון נמצאות מספר תכניות התחדשות עירונית בתכנון\ רובן באזורים הוותיקים של העיר.

התכנית הייחודית נולדה כתוצאה ממהלך שהובילה המינהלת להתחדשות עירונית באשקלון, בתמיכת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יחד עם ראש העיר ומהנדסת העיר. במהלך ייחודי זה, פעלו הגורמים עם רשות מקרקעי ישראל כדי לבטל מכרז שתוכנן במסגרת תכנית "מחיר למשתכן" בנוגע לקרקע האמורה. במקום תכנית זו, תאושר תוכנית המגדילה את זכויות הבניה ואף כוללת שטחי מסחר שלא היו קיימים בתכנית המקורית.

התוכנית החדשה תכלול כ-280 יחידות דיור חדשות, תוספת של כ-1,000 מ"ר שטחי מסחר, כ-3,000 מ"ר שטחים למוסדות ומבני ציבור, פיתוח שטחים ירוקים להקמת פארק שכונתי וגני שעשועים בהיקף של כ-3 דונם. בנוסף, התוכנית כוללת הסדרת שטחי חניה לטובת תושבי השכונה הגרים בה היום, וחניון תת קרקעי לדיירים החדשים. מספר יחידות הדיור בתכנית זו הוכפל בהשוואה לתכנון המקורי במסגרת תכנית מחיר למשתכן. זוהי הפעם הראשונה בה מגרש שיועד לבניה 'רגילה' בקרקע פנויה, זוכה לתכנון מחודש ונרחב יותר לטובת סיווגו כקרקע משלימה לקידום פינוי-בינוי. 

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "מדובר במהלך ייחודי שיקצר באופן משמעותי את התהליכים ויביא את בשורת ההתחדשות העירונית לאשקלון. אני מברך את המינהלת העירונית על היצירתיות שהביאה להגיית הרעיון והוצאתו לפועל. לצערנו לא ניתן להביא להיקפים גדולים של התחדשות עירונית בערי הפריפריה, וכאן בא לידי ביטוי פתרון יוצא דופן ומשמעותי. הרשות הממשלתית פועלת בכדי להרחיב את פרויקטי ההתחדשות העירונית בערי הפריפריה ביתר שאת, בכדי לחדש את השכונות הישנות ובעיקר בכדי למגן אותן".

ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם: "מדובר במהלך חשוב לאין ערוך אשר נועד להוציא לפועל תוכנית מקיפה, רחבה ואיכותית יותר במקום מרכזי ואסטרטגי בעיר. התוכנית החדשה נולדה לאחר שקיימתי סיור עם קבינט הדיור ונציגי רשות מקרקעי ישראל בשטח ובו דרשתי להקצות את הקרקע האסטרטגית הזו לטובת קרקע משלימה. התכנית החדשה נותנת מענה טוב ונכון יותר לצרכים של תושבי העיר בשכונות הוותיקות והיא נועדה להיטיב ולשפר את איכות חייהם כמו גם לחדש את פניה של העיר. ייעודה של הקרקע כקרקע משלימה הוא הסיבה היחידה שאני הוריתי על הכפלת כמות יחידות הדיור וזאת כדי לחזק ולקדם את ההתחדשות העירונית באשקלון".

גדעון קינג, ראש מינהלת ההתחדשות העירונית: "אנו שמחים על שיתוף הפעולה הפורה מצד כל הנוגעים בדבר ומקווים שהדבר יאפשר ייעוד של קרקעות נוספות ברחבי העיר כ"קרקעות משלימות" באופן שיאפשר קידום והוצאה לפועל של פרויקטים נוספים בתחום ההתחדשות העירונית ברחבי אשקלון. אני קורא ליזמי ההתחדשות העירונית למהר ולקדם תכניות התחדשות עירונית שתתבססנה על קרקעות משלימות כגון זו".