ממשלת ישראל בהחלטה תקדימית: אשקלון תקבל למעלה מ-32 מיליון שקלים במסגרת תוכנית סיוע לעיר בשל המצב הביטחוני

תאריך: 10/02/2020

הבוקר (ראשון), בצעד תקדימי וחשוב, אישרה ממשלת ישראל את הצעת המחליטים בעניינה של אשקלון, הכוללת את תוכנית הסיוע לעיר במתן מענה מיידי והולם לתושבים בהתמודדות עם המצב הביטחוני והשלכותיו. מדובר בהצעה ראשונה מסוגה בעניינה של העיר אשקלון ובין הבודדות שהרכיבה הממשלה לטובת ערים ברחבי הארץ. 


ראש העיר, תומר גלאם: "הסיוע התקציבי שאושר היום לעיר אשקלון הוא חשוב, הכרחי וקריטי. אבל מעבר לכך, חשובה ההכרה שאנחנו מקבלים כעיר שהיא חלק מהעוטף אחרי כל כך הרבה שנים בהם התמודדה העיר לבד עם המצב הביטחוני וההשלכות שלו. עשינו צעד משמעותי היום אבל הוא רק צעד ראשון, דריסת רגל ראשונה, בתוכנית סיוע רחבה ומקיפה יותר שמגיעה לעיר, לתושבים המדהימים שבה שמפגינים חוסן ועמידה איתנה, לילדי דור העתיד ולבעלי העסקים. אני מברך על שינוי התפיסה בקרב מקבלי ההחלטות, בראשם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומודה לכל מי שהיה שותף לכך, בהם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ והדרגים הצבאיים הגבוהים ביותר. תודה גם לגורמי המקצוע בעירייה ולחבר המועצה, עמיחי סיבוני, שיחד ליווינו את התהליך. אמשיך לעמוד על זכותנו להוביל ולפתח את אשקלון, בכל התחומים, למרות האתגרים הביטחוניים, ולא ארפה עד שנקבל את כל המגיע לנו". 

מדברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה:

"אני מביא היום לממשלה החלטה להקצות 35 מיליון ש״ח למרכיבי ביטחון וחוסן לעיריית אשקלון ולתושביה. אני מודה לשר האוצר, ולשר הפנים ולשרים האחרים שנתנו כאן את סיועם. במסגרת התוכנית הזו אנחנו נפעל לשיפוץ מיידי של עשרות מקלטים ציבוריים בעיר, נרחיב את טיפולי התמיכה לילדים ונביא גם מערכות חכמות וציוד מיוחד לשעת חירום.

"מנגד, אני רוצה להבהיר - אנחנו לא נקבל שום תוקפנות מעזה. אנחנו, רק לפני כמה שבועות, חיסלנו את המפקד הבכיר של הגא"פ בעזה, ואני מציע לגא"פ וגם לחמאס לרענן את זכרונם. אני לא אפרט את כל הפעולות ואת כל התוכניות שלנו בתקשורת, אבל אנחנו ערוכים לפעולת מחץ נגד ארגוני הטרור בעזה. המעשים שלנו חזקים מאוד והם עדיין לא הסתיימו, בלשון המעטה".

חבר המועצה, עמיחי סיבוני, שליווה את התהליך ביחד עם ראש העיר: "שמחתי על ההזדמנות ההיסטורית להיות שותף בהובלת החלטת הממשלה שמכירה בקשיים כתוצאה מהמצב הבטחוני של העיר אשקלון בשנים האחרונות. ההחלטה טובה ומטיבה עם העיר ובעיקר היא פתח מאוד גדול להמשך הטבות בעתיד בתקופות יציבות יותר מבחינת הממשלה. מגיע לראש העיר תומר גלאם יישר כוח מאוד גדול על ייזום ההחלטה והעמידה אל מול ראש הממשלה ומנכל משרדו והשרים בכל המשא ומתן המקדים. כמו״כ לכל גורמי המקצוע בעיריית אשקלון שעשו עבודת מטה מעולה".

התוכנית מגיעה על רקע מאבק צודק, ממושך ובלתי מתפשר מצד ראש העיר שביקש להכליל את אשקלון במסגרת 'עוטף עזה' בעקבות ההסלמות הביטחונית החוזרות ונישנות והיותה של העיר חשופה למגוון איומים, עמם אף לא מתמודדות ערים בעוטף, כמו חדירה מהים ושיגור רקטות מסוגים שונים שנועדו לגבור על מערכת 'כיפת ברזל'. חשיבות התוכנית היא בעצם ההכרה, הראשונה מסוגה, של ראש הממשלה ושרי הממשלה, בגיבוי ראשי המערכת הביטחונית, באשקלון כעיר שנפגעת בצורה חמורה יותר ביחס לרשויות אחרות בדרום ולכן יש לסייע לה במענה לצרכים ביטחוניים מיידים. 

יחד עם זאת, וכפי שעולה מהתוכנית, ברור לכולם כי אלו צרכים ראשוניים ויש להביא לסיוע משמעותי יותר לעיר, על ידי בניית תוכנית אסטרטגית לפיתוח העיר, כולל הכללת העיר באזור פיתוח א' והאצת פיתוח מיזמי תיירות בעיר. 

נזכיר כי בתחילתו של המאבק הצליח ראש העיר להביא תקציב על סך 1.5 מיליון שקלים, מידי שנה, להפעלת מרכז חוסן לראשונה באשקלון. המרכז ייפתח ב-20.02.20. 

תוכנית הסיוע כוללת למעלה מ-32 מיליון שקלים על פי הפירוט הבא:

 • הקצאה מיידית של 1 מיליון שקלים למימון הוצאותיה הביטחוניות בסבבי הלחימה בשנת 2019.

 • הקצאה מיידית של 9 מיליון שקלים לצורך היערכות העירייה לחירום על פי הפירוט הבא:

1. שדרוג והרחבה הכרחיים של מרכז ההפעלה

2. שיפוץ נדרש ומיידי ב-60 מקלטים ציבוריים שאינם תקינים לשימוש בשעת חירום

3. רכישת מערכת לפתיחת מקלטים מרחוק בשעת חירום

4. רכישת ציוד למחסני החירום של הרשות.

5. התקנה דחופה של 6 מצלמות גבהים לניטור נפילות והתמודדות עם תרחישי הביטחון בעיר.

 • הקצאת 1 מיליון שקלים עבור מיגון מרכזי יום הפועלים כמסגרות יומיות לאוכלוסיות שונות ותגבור הפעילות הקהילתית לאוכלוסיות רווחה בעיר. 

 • הקצאת 2.3 מיליון שקלים לטיפול רגשי בתלמידים ולליווי ותמיכה לצוותי חינוך ולהורים בעיר אשקלון, לנוכח השלכות המצב הביטחוני על אוכלוסיית התלמידים. 

 •  סיוע בהקמת גדר לאזור התעשייה הדרומי באשקלון בשל האיום הביטחוני של חדירה ימית לארך רצועת החוף וקרבתו אליה. 

 • 1.2 מיליון שקלים להקמת מערך מצלמות וידאו בחוף הים באשקלון על מנת לסייע במתן מענה מבצעי לאירועי פח"ע של חדירה לשטח המוניציפאלי של העיר.

 • הקצאת 1.5 מיליון שקלים עבור הפעלת מרכז חוסן לטובת חיזוק יכולת ההתמודדות הרגשית והמנטלית של התושבים וחיזוק החוסן הקהילתי-חברתי. 

 • 100 אלף שקלים לביצוע קורסי עזרה ראשונה לעובדי עיריית אשקלון כחלק מתהליך חיזוק החוסן של העיר. 

 • 8 מיליון שקלים עבור הקמה והפעלה של מערך לניהול פסולת בנייה בעיר אשקלון לרבות טיפול במפגעי פסולת בניין. 

 • 8 מיליון שקלים עבור הקמת מתקן לטיפול בגזם עירוני והקמה והפעלה של מערך לניהול הגזם העירוני באשקלון. 

 • הקצאת 30 מיגוניות ניידות לטובת פריסה בשעת חירום.

כמו כן, ולנוכח היעדר המיגון ברבים מבנייני המגורים בשכונות הוותיקות בעיר, התוכנית קובעת לקדם מיזמי התחדשות עירונית באשקלון. הדבר ייעשה באמצעות עדכון תוכנית האב להתחדשות עירונית בהתאם למצבה הביטחוני המיוחד של העיר ולצורך מציאת פתרון מיגון בהקדם האפשרי ועל ידי קידום הקצאת קרקעות משלימות למיזמי התחדשות עירונית בעיר. 

בנוסף, התוכנית קובעת כי תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה ובהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מנכ"לית מינהל התכנון ומנכ"ל משרד התיירות, או נציגיהם. זאת לצורך ליווי, מעקב והסרת חסמים לצורך יישום החלטה זו