אשקלון חותמת על הסכם ערים תאומות עם העיר בארודה בהודו

תאריך: 05/12/2017

​בכך תהפוך אשקלון לעיר הראשונה בארץ לחתום על הסכם כזה עם עיר בהודו. אפילו ראש הממשלה מברך על כך. ראש העיר בפועל, תומר גלאם: "מדובר בהסכם חלוצי שיוביל לשיתוף פעולה בין שתי הערים, לקשרי גומלין מבורכים ולאינסוף שיתופי פעולה פוריים ומרתקים"

אשקלון עושה היסטוריה: בעוד כשבוע, ולראשונה בארץ, ייחתם הסכם ערים תאומות בין עיר בישראל - אשקלון, לעיר בהודו - בארודה. ההסכם ייחתם בין ראש העיר בפועל, תומר גלאם, לבין ראש עיריית בארודה, בהרט דגרט, במסגרת פסטיבל הודו שיתקיים באשקלון בתאריך 14.12.17.
להסכם החלוצי קדמו מספר מפגשים, כולל ביקור באשקלון של שגריר הודו בישראל, אבל אין ספק שהעיקרי בהם הוא ביקור משלחת רשמית מהעירייה בעיר ההודית לפני כשבועיים.
בין חברי המשלחת נמנו מ"מ ראש העיר ויו"ר המשלחת, סופה ביילין, חברת המועצה ומי שיזמה את ברית הערים התאומות ברודה-אשקלון, ד"ר ריקי שי, חבר מועצת העיר, בני וקנין, יו"ר קרן אשקלון, אלי דיין ומנהלת קשרי חוץ בעיריית אשקלון, גלית אמזלג.
הביקור החשוב אף קיבל את ברכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ואת ברכתו של שגריר הודו בישראל, פאוון קאפור, במכתבים ששלחו באמצעות המשלחת. 
ביקור המשלחת בעיר התאומה היה מקצועי וכלל, בין היתר, לימוד של ה'עיר החכמה' ומפגש עם מנכ"ל העיר. כמו כן נערך מפגש עם מפכ"ל המשטרה ששיתף בשיטות החדישות של מצלמות בעיר. במסגרת הביקור הוחלט על יצירת קשר ושיתוף פעולה בין המכללה האקדמית אשקלון לאוניברסיטת ברודה ובין המרכז הרפואי 'ברזילי' לבית החולים בעיר ההודית. 
בנוסף, ערכו המארחים לרגל המשלחת פסטיבל אוכל ישראלי-הודי שהוכן על ידי נשים מהעיר ונערך במשך שלושה ימים. הפסטיבל זכה להצלחה רבה ולפיכך הוחלט על קיום פסטיבל דומה בעיר אשקלון אליו יגיעו נכבדים רבים מישראל ומהודו, בהם יו"ר ידידי ישראל בבארודה, פרופ' ניקיטין וכן אומני תרבות ושחקני תאטרון שיופיעו בפני הציבור. כמו כן, יגיעו שפים שיכינו מטעמים מיוחדים.
כמו כן, הוחלט על קיום סדנאות יוגה שיועברו על ידי ד"ר סולופורקר שיכשיר מדריכי יוגה לבתי ספר וכן לביקור גומלין של מצטייני הגלגיליות שזכו באליפות ויופיעו בפני הנוער ויקיימו תחרות. יש לציין כי בביקורם ירצו להתארח אצל משפחות ישראליות ולהכיר לעומק את התרבות הישראלית.
כאמור, העיר אשקלון הינה העיר הראשונה שתחתום על ברית ערים תאומות עם עיר בהודו ולחברת המועצה, ד"ר ריקי שי, אשר מוצאה בהודו והיא מכירה את התרבות המקומית על בוריה, יש חלק נכבד בהחלטה על קיום הברית.  
העיר בארודה בהודו מונה כשני מיליון תושבים, אחד מהם זוכה פרס נובל, והיא בעלת תעשיית הייטק מפותחת. כמו כן, האוניברסיטה היוקרתית בעיר היא אחד המוכרות והמוערכות בעולם.
נוסיף כי הממשלה ומרכז השלטון המקומי מעודדים לכרות ברית ערים תאומות עם הודו עקב היחסים הטובים ושיתוף הפעולה הפורה בין הודו לישראל וכעת אשקלון מתחילה בשיתוף פעולה 'ערים ואנשים'.
ראש העיר בפועל, תומר גלאם: "אנחנו נמצאים בעיצומו של מהלך היסטורי - חתימה על הסכם ערים תאומות. מהלך שיוביל לשיתוף פעולה ראשון מסוגו וייחודי באופיו בין העיר אשקלון בישראל לעיר בארודה בהודו. מדובר בהסכם חלוצי שיוביל לשיתוף פעולה בין שתי הערים, לקשרי גומלין מבורכים ולאינסוף שיתופי פעולה פוריים ומרתקים. כל אחת מהערים התברכה ביופי, עושר היסטורי ומגוון תרבותי, אנשים חמים וטובים ושאיפה גדולה של מנהיגיה להתקדם, להוביל, לפרוץ ולהגשים את כל היעדים לטובת התושבים בערים אלו. בעצם החתימה על ההסכם הענקנו משנה תוקף לקשר החם והפורה בינינו, שהחל לפני מספר שנים ויימשך עוד שנים רבות, גם בדורות הבאים אחרינו. אני מאחל לכולנו המשך ידידות מופלאה ושיתוף פעולה פורה, חוצה יבשות, שיביא עימו רק טוב לשני הצדדים".
מ"מ ראש העיר ויו"ר המשלחת, סופיה ביילין: "לשיתוף הפעולה עם הודו אין אלטרנטיבה. לא ניתן להתעלם מהמעצמה העולמית הגדלה ומתפתחת. בארודה ה"צנועה" יחד עם המחוז שלה מונה למעלה מ-3.6 מיליון תושבים. שיתוף הפעולה שעליו דיברנו עם עמיתנו ההודים יכול לתרום רבות לאשקלון, לתעשייה ולענף התיירות. העתיד שייך להודו ונפעל על מנת שאשקלון תהיה חלק ממנו".
חברת המועצה, ד"ר ריקי שי: "כנציגת הקהילה ההודית באשקלון רקמתי מאז כשלוש שנים את המפגש החשוב הזה, ואני בטוחה שהמשלחת שנבחרה מייצגת את אשקלון בכבוד רב. אין לי ספק כי זוהי תחילתה של מערכת יחסים עם מדינה מהגדולות בעולם ועם ציבור רחב של אוהבי ישראל. כבוד לנו להיות הראשונים שחותמים על ערים תאומות עם מדינה בעלת אינטרסים משותפים מדינאיים, ביטחוניים ושיתוף הפעולה הראשון כבר יהיה בחודש הקרוב בתחום התרבות והקולינריה. אני נרגשת לקראת שיתופי הפעולה גם בנושאי היוגה, הבריאות והאקדמיה ובטוחה שהנושא ימקם את אשקלון על המפה העולמית".
בני וקנין: "העיר התאומה ברודה נמצאת במחוז גוג'ראט שהוא המחוז התעשייתי והכלכלי הכי חשוב בהודו המרכז 50 אחוז מכלכלת הודו. היום מדינת ישראל רואה בעדיפות עליונה לחזק קשרים כלכליים עם הודו ולכן ראש הממשלה ושרים רבים עודדו ברית ערים תאומות בהודו ואשקלון גאה להיות החלוצה בקידום הצלחות בינלאומיות של המדינה".